Kostki biograficzne i co dalej?

W czasie zajęć w ramach kursu "Warsztat pracy kreatywnego nauczyciela i wykładowcy akademickiego" organizowanego przez Uniwersytet Otwarty przy Uniwersytecie Śląskim prowadząca dr Monika Sulik zainspirowała nas "kostkami biograficznymi".To papierowy sześcian, na którym  można przyklejać wycięte z kolorowych czasopism dowolne elementy: obrazki, słowa i inne detale.Kostka ma prezentować to , co dla właściciela najważniejsze. Myślałam,że moi drugoklasiści nie poradzą sobie ,ze sklejeniem bryły , ale poziom motywacji był tak wysoki,ze nawet ci, którzy na co dzień z wycinaniem mają problem, dali ( w kilku przypadkach z pomocą kolegów) radę.

Czego nie znaleziono w czasopismach - dorysowano.
Oprócz prezentacji  ( np. oczy powyżej oznaczają ,że właściciel widzi wszystko)wykorzystaliśmy kostki do:
- Poszukaj swojej pary, czyli znajdź obrazek na kostce kolegi, który pasuje do twojego
- poszukaj obrazka , który przedstawia słowo z najmniejszą/ największa liczba sylab, liter
-Sprawdź czy z  pierwszych liter obrazków można ułożyć cały alfabet.
Drugim etapem było sklejenie torebki prezentowej, do której każdy, każdemu wrzucał spersonalizowane prezenty ( w tej roli wystąpiły znów fragmenty czasopism).

Dzieci włożyły wiele pracy, nie tyle w wycinanie, co w wymyślanie, jaki prezent sprawiłby przyjemność koledze. Było trochę zamieszania, bo po drodze pogubiliśmy się, kto już kogo obdarował, ale w końcu każdy miał w kopercie odpowiednią liczbę odpowiednich prezentów
Dziewczynka na pierwszym planie niedługo zostanie siostrą, stąd wiele "tematycznych" prezentów w jej kopercie.
Ja dostałam  m. in. balową suknię, laptop i dwa ekspresy do kawy .
Prezenty obejrzeliśmy, o niektóre dopytaliśmy. Zaskoczeniem były cenówki, które okazały się substytutem "ogromnej kasy" na dowolny cel.
Koperty wykorzystaliśmy ponownie do ćwiczeń gramatycznych:
-Rzut kostką i losowanie obrazka z koperty- jeśli wypadnie parzysta- podaj trzy rzeczowniki związane z Twoim obrazkiem, jeśli nieparzysta- trzy czasowniki.
- Wylosuj trzy obrazki i ułóż opowiadanie, w którym one wystąpią

Do kopert na pewno wrócimy- wykorzystam je jako wyszukiwarkę "trudnych wyrazów" w czasie ćwiczeń ortograficznych.

Komentarze

  1. Olu, wspaniały pomysł. Spróbuję zrobić taką kostkę z kartonowego pudełka i nakleimy na to skojarzenia z Polską. A potem wiele zadań :) z tym związanych. Mamy święto w szkole - imieniny naszego patrona, Józefa. Może to będzie dobry pomysł na zajęcia z dziećmi. Pozdrawiam słonecznie. Asia Antczak

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Genialne genially